
U organizaciji Ureda za brak i obitelj i Centra za savjetovanje Vrhbosanske započeo je novi ciklus stručnih seminara za roditelje/staratelje djece predškolskog uzrasta.
Prvi, ovogodišnji seminar za Usorski i Žepački dekanat, upriličen je u subotu, 22. lipnja 2019. godine u župi sv. Ante Padovanskog u Žepču, u suradnji sa žepačkim dekanom i domaćinom, vlč. Predragom Stojčevićem.
Seminar je namijenjen roditeljima i/ili starateljima djece do pete godine života, i za bračne partnere koji se spremaju postati roditelji.
Tema seminara bila je “Mogu li biti bolji roditelj?”, a među sudionicima su bili roditelji djece predškolskog i školskog uzrasta, kao i odgojiteljice uposlene u župnom vrtiću. Uz roditelje, u programu su sudjelovali župnik vlč. Stojčević i kapelan vlč. David Trujillo.
Predavanja i radionicu održao je stručni tim Ureda: dr. sc. Sanda D. Smoljo (psihologinja i psihoterapeutkinja) i Emanuela Buzuk, (pedagoginja).
Seminar je započeo radionicom u okviru koje su se sudionici upoznali i predstavili uz metodu fotogovora. Na vrlo lijep i osoban način sudionici su sami potakli određene roditeljske tematike, dali osobni osvrt na bračnu i roditeljsku ulogu, te dijenjem iskustava na temu roditeljstva dali svojevrstan uvod u prvo predavanje koje je održala dr. Smoljo.
Dr. Smoljo govorila je o važnosti komunikacije u braku, s posebnim naglaskom kako i na koji način bračna komunikacija ima utjecaj na dijete, odnosno kako loša komunikacija u bračnom odnosu ima svoje reperkusije na odgojnu dinamiku. Potom je uslijedio prikaz razvojnih stadija do 5 godine života, uz određene naznake kritičnih i optimalnih ključnih točki u razvoju psihosocijalnih i motoričkih sposobnosti. U drugom dijelu predavanja sudionici su imali priliku čuti o važnosti privrženosti između majke i djeteta, te o različitim vrstama privrženosti koja oscilira od zdrave do patološke privrženosti. Na kraju izlaganja objašnjeno je kako razviti emocionalnu inteligenciju kod djece. „Tema emocionalne inteligencije je izuzteno važna u vremenu u kojem živimo, budući da je sve vreći broj djece koja imaju visoku razinu kognitivne inteligencije, ali je u opadanju i sve manje prisutna emocionalna inteligencija. Klinička iskustva i istraživanja pokazuju da je kod djece sve manje prisutna empatija ljubaznost, toplina, sposobnost rješavanja problema s drugima, poštivanje drugih, vjera u sebe i druge“, istakla je dr. Smoljo.
Nakon kratke pauze, uslijedilo je predavanje prof. Buzuk, koja je svoje izlaganje započela riječima:„Roditeljski posao je prekrasan, pun izazova, radostan, ispunjava, lijep, važan, potreban… sve to jest, ali lagan zasigurno nije“. U prvom dijelu govorila je o odgovornosti u odgojnom procesu, o krivim i pravim konceptima ljubavi između majke i djeteta. Posebnu pažnu posvetila je stilovima roditeljstva, ističući kako je, u odgojnom smislu najbolji autoritativni stil kojeg karakterizira tolao i brižan odnos uz prisustvo jasnih granica i zahtjeva. Svi ostali oblici, iako se povremeno znaju javiti kod svakog roditelja, autoritarni, permisivni, indiferentni, nisu stilovi koji bi trebali biti dominantni u odgojnom porocesu. Prof. Buzuk također je objasnila na koji način, kad je to potrebno, treba opomenuti i kazniti dijete, navodeći kako i kada koristiti pohvale i nagrade kako ne bi iste imale manipulacijsku učinkovitost.
Nakon seminara roditelji su izrazili želju i potrebu za daljnjom eduakcijom, susretima i radionicama, te je dogovoreno da će sljedeći seminar za roditelje u Žepačkom dekanatu biti u rujnu 2019. godine.
Sljedeći seminar za roditelje/staratelje Kreševskog i Travničkog dekanata bit će upriličen u utorak, 25. lipnja u Duhovnom centru “Kuća Navještenja“ u Gromiljaku s početkom u 18.00 sati, a trajat će do 21.00 sat.
Nakon završenog ciklusa seminara za roditelje/staratelje djece predškolskog uzrasta, uslijedit će ciklus seminara za roditelje djece školskog uzrasta.