IZDVAJAMO:
Molitva je snažan lijek koji obnavlja uništenu strukturu svijesti

Upovodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. listopada, o važnosti mentalnoga zdravlja danas, različitim oboljenjima te mogućnostima rane detekcije psihičkih smetnji, razgovarali smo s psihologom Stanislavom Stijepićem… Razgovarao: Željko Ivković, Katolički tjednik Stanislav je rođen 1984. u Sarajevu gdje je završio Srednju medicinsku školu te potom upisao Filozofski fakultet, Odsjek za psihologiju. Nakon završetka studija zaposlio se na KCUS-u, na Klinici za psihijatriju u Sarajevu gdje i danas radi kao klinički psiholog. U Zagrebu je 2016. završio studij za egzistencijalnu analizu i logoterapiju. U proteklih nekoliko godina zajedno sa…

Read More

Posted in Članci Komentari isključeni za Molitva je snažan lijek koji obnavlja uništenu strukturu svijesti
Posttraumatski stresni poremećaj i COVID-19

Kako mentalizirati u doba korone? Situacija u kojoj se nalazi cijeli svijet zbog pojave globalne zarazne epidemije izazvane novim koronavirusom SARS-CoV-2 je novo iskustvo puno izazova za cijelo čovječanstvo koje traje duže nego što je obični čovjek očekivao. Pojava pandemije dovela je do promjena kod mnogih osoba kako u profesionalnom tako i u osobnom životu. U cilju sprječavanja širenja virusa i bolesti Covid-19 te zaštite zdravlja uvedene su izvanredne preventivne mjere, koje su utjecale na sve četiri dimenzije čovjekova života: tjelesnu, psihološku, socijalnu i duhovnu. Iako su profilaktičke mjere isključivo…

Read More

Posted in Članci Komentari isključeni za Posttraumatski stresni poremećaj i COVID-19
Mentalno zdravlje u doba “koronavirusa”

Pojava novog “koronavirusa” krajem 2019. u Kini, pa sve do njegova invazivnog širenja do naših područja dovodi do značajnih promjena u načinu života, kako na osobnoj, tako i na profesionalnoj razini, te utječe na tjelesnu, psihosocijalnu i duhovnu komponentu. Piše: dr. sc. Sanda Smoljo-Dobrovoljski, teologinja, psihologinja, psihoterapeutkinja Bolest koju uzrokuje koronavirus – COVID-19 ima simptome slične gripi kao što su povišena tjelesna temperatura, kašalj, kratki dah, bolovi u mišićima, umor. Simptomatologija može varirati od blaže do teže forme kada se u kliničkoj slici dijagnosticira teška upala pluća, sindrom akutnog otežanog disanja, što može…

Read More

Posted in Članci Komentari isključeni za Mentalno zdravlje u doba “koronavirusa”
Kanonski postupak za ženidbu

Tijekom ljeta se u župama znatno poveća broj vjenčanja pa uvijek prije toga nastaje gužva u župnim uredima zbog sređivanja potrebne dokumentacije za zaručnike i buduće supružnike koji se žele vjenčati u svojoj ili nekoj drugoj župi, odnosno biskupiji. Nerijetko se onda stvari zakompliciraju, kako od strane župnika tako i od zaručnika. Piše: dr. iur. can. fra Šimo Ivelj Često ni jedni ni drugi ne znaju što i od koga tražiti. Župnici ne znaju tko je pravno mjerodavan s obzirom na kanonske izvide prije vjenčanja jer je danas sve više…

Read More

Pravna kompetentnost Crkve

Sakramentalna ženidba se kao božanska ustanova uređuje i ravna božanskim pravom (prirodnim i pozitivnim). Budući da je božansko pravo iznad svakog ljudskog prava, ono vrijedi za svaki brak, bilo između krštenih i nekrštenih osoba, bilo između katolika i nekatolika. Piše: dr. iur. can. fra Šimo Ivelj Kako ispravno shvatiti ovo božansko pravo s obzirom na ženidbu? To nam govore konkretni primjeri da se samoj naravi i prirodi čovjeka protivi ženidba između oca i kćeri, majke i sina, brata i sestre, kao i muškarca s muškarcem, žene sa ženom i slično….

Read More

Dok nas smrt ne rastavi

U Zakoniku kanonskog prava (ZKP) nalazimo različite pojmove koji označavaju ženidbu u Katoličkoj Crkvi. Jedan od temeljnih pojmova jest matrimonium, latinska riječ koja je izvedena od matris munium ili munus što znači služba majke. Tim izrazom se naglašava posebna briga majke oko rađanja i prvog odgoja djece. Piše: dr. iur. can. fra Šimo Ivelj Tu su i drugi latinski pojmovi kao što su npr.: connubium što znači pokriti istim velom; coniugium što znači podjarmiti ili podvrgnuti se istom jarmu s jasnim odnosom prema zajedništvu života; consortium što označava zajednički položaj muža i žene u smislu zajedničke sudbine…

Read More

Valjanost i ništavnost ženidbe

Dvostruki je cilj nove pravno-pastoralne kolumne: da čitatelj ovim tekstovima preispita poznavanje sakramenta ženidbe i ženidbeno pravo Katoličke Crkve te da pročitani tekstovi prošire i obogate znanje čitatelja. Pod čitateljem se ne misli samo na one koji se profesionalno bave pastoralom i poučavanjem, nego i na jednostavne vjernike i sve ljude dobre volje. Piše: dr. iur. can. fra Šimo Ivelj U čemu je važnost ženidbe? U traženju odgovora treba krenuti od toga da je ženidba na neki način najvažnija i prva pravna ustanova čija je duboka ljudska stvarnost od temeljnog…

Read More

Visit Us On Facebook